Наука

Вчені досі не знають, що таке смерть, і люди продовжують прокидатися в моргах

Вчені в усьому світі досі не можуть домовитися про точний момент настання смерті. Один з найбільших проектів, спрямований на досягнення консенсусу в цьому питанні, опублікував свої рекомендації щодо того, що повинні являти собою мінімальні клінічні стандарти, які кваліфікують людину як офіційно померлого. Це, до речі, далеко не перший такий проект.

Тим не менш, керівник проекту World Brain Death Project, доктор медичних наук Джин Сун, стверджує, що їх результати, стаття з 17-ма додатками, найбільш повні на сьогоднішній день. Рекомендації являють собою набір блок-схем з контрольними питаннями, відповіді на які класифікують спостереження, необхідні для оцінки того, чи є стан пацієнта потенційно оборотним.Приклад блок-схеми.

Credit by Greer et al., JAMA, 2020.Окрім очевидних факторів, як, наприклад, відсутність особових реакцій на стимуляції, нерухомі зіниці і відсутність блювотних рефлексів, є і рекомендації по перевірці існуючих станів, які можуть маскувати або імітувати смерть мозку, до яких відносяться такі як синдром Гійєна-Барре, або ліки і методи лікування, які можуть ввести людину в певний стан.

Не забули автори дослідження і про доступність ресурсів, а також правові та культурні відмінності, наявні в тих чи інших країнах. Чому це важливо?Помилки трапляються. Набагато частіше, ніж нам хотілося б визнавати.

Люди, оголошені померлими кількома лікарями, прокидаються в морзі всього за кілька годин до розтину. Ці помилки призводять до того, що в підсумку вмирають люди, яких ще можна було врятувати. Ще до початку 1960-х років французькі нейрофізіологи розширили визначення Коми, включивши в нього поняття смерті мозку, перші офіційні критерії якого, відомі сьогодні як «гарвардські критерії смерті мозку», були опубліковані в 1968 році.

За 52 роки медицина зробила крок дуже далеко і межі смерті, як незворотного стану, сильно розсунулісьця робота була схвалена десятками провідних медичних спільнот. Проте, враховуючи величезну різноманітність правових, релігійних та моральних цінностей, що застосовуються в різних культурах для формування поглядів на смерть, малоймовірно, що будь-який один звіт об’єднає всі суперечливі думки. Хтозна, а раптом смерті взагалі немає,як і часу?Підписуйтесь на S & amp; F, канал в & nbsp;Telegram & nbsp;і чат для дискусій на наукові теми.